Sonteklif.com

Güvenli Alışveriş

 1. Güvenli Alışveriş Nedir?


  Güvenli Alışveriş, elektronik ortamda yapılan alışverişlerde hem alıcıyı hem de satıcıyı koruyan bir uygulamadır. Güvenli Alışveriş sayesinde alıcıya satın aldığı ürünü görerek onaylama imkanı, satıcıya ise ödeme güvencesi sunulmaktadır.

  Güvenli Alışveriş satıcıyı, malın teslimi karşılığında bedeli tahsil edememe riskine karşı; alıcıyı da bedelin ödenmesine karşılık, malı teslim alamama veya istenilen nitelik ve şartlarda teslim alamama riskine karşı korumaktadır.
 2. Güvenli Alışveriş Sistemi Nasıl İşliyor?


  Güvenli Alışveriş sistemi alıcının ürünü satın almasıyla ve ürün bedelinin Güvenli Havuz Hesabı'na aktarılmasıyla başlar. Güvenli Alışveriş 4 adımdan oluşur.

  1. Alıcı Ödemeyi Yapar

   Alıcı beğendiği ürünü ilk teklif fiyatından veya satıcının verdiği son teklif fiyatından satın alır.

  2. Satıcı Ürünü Kargoya Verir

   Satıcı 3 iş günü içerisinde ürünü kargoya verir ve kargo bilgilerini sisteme girer. Alıcı, satıcının girdiği kargo bilgilerinden ürününün nerede olduğunu rahatça kontrol edebilir.

  3. Alıcı Ürünü Görüp Onaylar

   Alıcı kargoyu teslim alırken ürünü onaylar. Alıcı sistem üzerinden ürünü teslim aldığını, ürünün sağlam ve satıcının belirttiği özelliklere sahip olduğunu onaylar. (Alıcı, hasarlı veya satın aldığından farklı bir ürünün eline geçmesi durumunda kargo görevlisine tutanak tutturarak ilgili kanun ve mevzuat kapsamında ürünü iade etme hakkına sahiptir.)

  4. Satıcıya Ödeme Aktarılır

   Alıcının ürünü onaylamasından sonra SonTeklif Güvenli Havuz Hesabı’nda tutulan para satıcıya aktarılır. Böylece güvenli alışveriş tamamlanmış olur.

 3. 3D Secure


  SonTeklif'te Güvenli Alışveriş kapsamında kredi kartı ile yaptığınız tüm ödemeler 3D Secure güvencesi ile gerçekleşir.

  3D Secure, internette alışveriş işlemlerinin güvenli bir şekilde yapılabilmesi için kart kuruluşları tarafından geliştirilmiş olan bir kimlik doğrulama sistemidir.

  Visa ve MasterCard'ın geliştirdiği bu "güvenli sanal alışveriş" çözümleri ile hem kart sahipleri hem de üye işyerleri, sahtekarlıklara karşı güvence altına alınmıştır. Sistemin, Visa kredi kartı kullanımı için hazırlanan uygulamasına "Verified by Visa", MasterCard kredi kartı kullanımı için hazırlanan uygulamasına ise "SecureCode" isimleri verilmektedir.

  Bankalararası Kart Merkezi'nin (BKM) internet sitesinden, 3D Secure uygulaması hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.
Yukarı Çık