Sonteklif.com

Havale/EFT/ATM/PTT hesabına ödeme işlemleri

  • • Havale / EFT / ATM’den veya PTT’den para yatırdım/gönderdim ama henüz ürünü teslim alamadım. Neden?
    Banka veya PTT hesabımıza havale/eft gerçekleştirdikten veya ATM'den para gönderdikten sonra satın almak istediğiniz ürünü seçmeniz gereklidir. Ürünü seçtikten ve Hemen AL'a tıkladıktan sonra ödeme sayfasında ödeme seçeneklerinden, Havale / EFT / ATM / PTT'yi seçmeli ve açılan sayfadan ödemenizi bildirmelisiniz. Yaptığınız bildirimine istinaden kontrol sağlanacak ve alışverişinize onay verilecektir.
  • • Havale / EFT / ATM’den veya PTT’den para yatırdım/gönderdim ve ödeme bildirimi yaptım. Ancak işlemim Sonteklif tarafından iptal edildi.
    Banka/ATM üzerinden ödeme yaptıktan sonra ödeme bildirimini yaparken şu konulara dikkat etmeniz gereklidir;


    Havale / EFT / ATM’den veya PTT’den ödeme yaparken cep telefonu numaranızı ve TC Kimlik numaranızı bildirdiyseniz, ödeme bildirimi yaparken mutlaka TC Kimlik numaranızın son 5 hanesini ve cep telefonu numaranızı da bildirim formunda girmeniz gerekmektedir.


    Eğer Havale / EFT / ATM’den veya PTT’den ödemeyi yaparken sadece ad-soyad yazdırdıysanız ya da kendinize ait hesabından havale/eft yaptıysanız, ödeme bildirimi yaptığınız üyelik hesabınızda kayıtlı ad-soyad ile PTT / Banka hesabınızda geçen ad-soyad aynı olması gereklidir. Aynı değilse bu durumu açıklayan mesajınızı bu sayfanın altında bulunan bölümden iletmeniz gerekmektedir.
Yukarıdaki cevaplar sorununuzu çözmediyse Sonteklif Destek Ekibine mesaj gönderebilirsiniz.
Mesaj Gönder
Yukarı Çık