Sonteklif.com

Alıcılar İçin Satış ve Sonrası

 1. Ürün Satın Al

  Bir ürünü talebinizden veya talebinize eklemeden satın alabilirsiniz. Ürün açıklamasının sağında veya ürün detayında bulunan "Hemen Al" butonuna basarak ödeme sayfasına gidebilir ve satın alma işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Sabit fiyatlı ürünler yalnızca bu şekilde satın alınabilmektedir. (Bkz. Ürün Tipleri)

  Satın almak istediğiniz ürünler satın alma sayfasında listelenecektir. Lütfen satın almak istediğiniz ürünlerin doğruluğunu ve adedini ödeme yapmadan tekrar kontrol edin.
  • Adres Bilgisi
  • Ürün satın aldıktan sonra satıcıya kargo bilgileriniz verileceğinden SonTeklif’te adres bilginizi sürekli güncel tutmanız gerekmektedir. Ürün satın alırken sistemde kayıtlı olan adreslerinizden bir tanesini seçmeniz istenecektir. Eğer ürünün gönderilmesini istediğiniz adres ödeme sayfasında yer almıyorsa “Yeni Adres Ekle” linkini kullanarak yeni bir adres ekleyebilirsiniz. Varolan bir adresi seçiyorsanız mutlaka adresin doğruluğundan emin olun.
  • Güvenli Ödeme
  • Ödemenizi kredi/banka kartınızı kullanarak veya ödeme sayfasında belirtilen alternatif ödeme seçenekleri ile gerçekleştirebilirsiniz. Kredi kartı ödemelerinde kredi kartı bilgileriniz hiçbir şekilde SonTeklif tarafından kayıt edilmemektedir, ödemeyi yaptığınız anda banka ile güvenli bir bağlanti üzerinden irtibata geçilip para transferi yapılmaktadır.
 2. Ürün Kargolama

  Satın aldığınız ürünün ödemesi yapıldıktan sonra 3 iş günü içerisinde satıcı ürününüzü kargoya verir ve kargo bilgilerini sisteme girer. Kargonuzu ilgili kargo şirketinden satıcının girdiği takip numarası ile teyit edebilirsiniz. Siz ürünü teslim aldıktan sonra 3 iş günü içerisinde ürünü kontrol edip onay verirsiniz ve satış işlemi tamamlanarak para satıcının hesabına aktarılır.

  Eğer 3 iş günü içerisinde satıcı kargo bilgilerini sisteme girmezse satıcıya kargo hatırlatması yaparak ek 1 iş günü süre verebilirsiniz. Bu süre sonunda da satıcı kargo işlemini gerçekleştirmezse satış otomatik iptal olur ve paranız size iade edilir. Kargo hatırlatması yapmadan satıcıyla mutlaka iletişime geçmenizi öneririz.

  Kargo bilgilerinin eksik veya yanlış olduğunu düşünuyorsanız satıcıya mesaj atarak doğru bilgileri alabilirsiniz. Satıcı ürünü kapıdan kargoya vermesi durumunda sisteme “Ambar Tesellüm Fişi” numarasını girecektir. Bu numara ile kargonuzu takip edemeyebileceğinizden satıcıyla iletişime geçerek kargo takip numarasını öğrenebilirsiniz.

  Kargo ücretinin kimin tarafından ödeneceği ürün detay sayfasında belirtilmiştir. Eğer aynı satıcından birden fazla ürün alacaksanız bu durumu satıcıya hatırlatarak kargoda kolaylık sağlayabilirsiniz.

  SonTeklif olarak biz satış sonrasında satıcıyla sürekli iletişim halinde olmanızı öneriyoruz. Satış sürecinde yaşanabilecek aksaklıklar ve sorunlar bu şekilde en aza indirilecek ve satış her iki taraf için de sorunsuz gerçekleşecektir.
 3. Ürün Onayı

  Ürünü teslim alırken mutlaka kargo görevlisinin yanında ürün paketini açın. Ürünün hasarlı olması durumunda veya gönderilen kargodan almak istediğiniz üründen farklı bir ürün çıkması durumunda kargo görevlisine tutanak tutturmanız ve ürünü bu koşulla teslim almanız gerekmektedir. Tutanak tutturmadığınız durumlarda kargonun size nasıl geldiğiniz ispatlayamayacağınızı unutmayın.

  Ürünü onaylamanız için 3 iş günü süreniz vardır. Bu süre sonunda hala ürünü onaylamadıysanız satıcı size ek 1 iş günü verir. Bu sürenin sonunda da ürün onayını vermediyseniz ürününüz SonTeklif tarafından otomatik onaylanır ve para satıcının hesabına aktarılır.

  Satıcı ürünü kargoya vermiş ve ek 1 iş günü süre başlamış ancak ürün size gelmemişse bu durumda "Ürün size ulaşmadıysa tıklayın" linkine tıklayarak süreci durdurmalısınız. Bu durumda onay süresi durdurulacak, satıcıya bilgi verilecek ve sizinle iletişime geçmesi istenecektir.

 4. Ürün İadesi

  İade ve cayma hakkı kullanımı yürürlükteki "Mesafeli Sözleşmelere Dair Yönetmelik" kapsamında gerçekleşecektir. Ürünü size ulaştıktan sonra 14 gün içerisinde iade edebilir, ödemenizi geri alabilirsiniz. İade kargo ücreti yürürlükteki kanun ve mevzuat gereğince satıcıya aittir. Ancak ürünün kargoya verilmesinden sonra alışverişi iptal etmek istemeniz cayma hakkına girmemektedir, bu nedenle ürünü kargodan teslim almadan geri göndermeniz durumunda kargo ücretlerini karşılamanız gerekmektedir.

  Sonteklif olarak iade durumlarında karşı tarafla mutlaka iletişim kurmanızı öneriyoruz. Karşılıklı konuşarak iade sürecini daha rahat yönetebilir ve iade işlemini her iki taraf için de sorunsuz bir şekilde tamamlayabilirsiniz. İade sürecinde satın alma işlemleri sayfasını takip etmeyi unutmayın.
 5. Puan Verme ve İşlem Yorumu

  Her satış işlemi için alıcı ve satıcının yorum ve puan hakkı bulunmaktadır. Satın alma veya iade işlemi gerçekleştikten sonra bu işlem için satıcıyı puanlarsınız ve isterseniz satıcı hakkında yorum yazabilirsiniz. Kullanıcılar birbirlerine puan ve yorum vererek kullanıcı profillerini oluştururlar. Kullanıcı profilleri satıcıların ve alıcıların güvenilirliğini belirlediğinden yazacağınız yorumlar ve vereceğiniz puanlar çok önemlidir. (Bkz. Kullanıcı Profili)
 6. Satın Alma İşlemleri

  Satın alma işlemleri satın aldığınız ürünlerle ilgili süreci takip edebileceğiniz sayfadır. Bu sayfada satın aldığınız ürünle/ürünlerle ilgili son durumları görebilir ve satın alma sürecini yönetebilirsiniz. Satın alma işlemleri sayfasını filtreleyerek satın aldığınız ürünlerin satışın hangi aşamasında olduğunu görebilirsiniz.
Yukarı Çık