Sonteklif.comDHBT-2 Soru Bankası - İmam Hatip Lisesi (ÖSYM Sınav Sistemine %

100 uyumlu)
 
Fiyat : 34,24 TL

Bu ürün tükenmiştir
  • Ürün Özellikleri
DHBT-2 Soru Bankası - İmam Hatip Lisesi (ÖSYM Sınav Sistemine % 100 uyumlu) özellikleri
  • Durum:
  • Yeni
  • Adet:
  • Tükendi
  • Paket:
  • Var, Açılmamış
  • Satıcı:
  • dehakitabevi

DHBT-2 Soru Bankası - İmam Hatip Lisesi (ÖSYM Sınav Sistemine % 100 uyumlu) açıklamaları

DHBT 2 İHL-ORTAÖĞRETİM DÜZEYİ 
SORU BANKASI
 
TEFSİR
HADİS
FIKIH
KELAM
DİNİ HİTABET
İSLAM TARİHİ
KARŞILAŞTIRMALI DİNLER TARİHİ


ÖNSÖZ
DHBT-2 Soru Bankası, Din Hizmetleri Alan Bilgisi (DHBT-2 İhl düzeyi) ortaöğretim müfredatına yönelik hazırlanmıştır. DHBT-2 Soru Bankası, İhl müfredatındaki Tefsir, Hadis, Fıkıh, İslam Tarihi, Kelam, Karşılaştırmalı Dinler Tarihi ve Dini Hitabet derslerinin bütün konu ve kazanımlarını içermektedir. Soru bankası hazırlanırken ÖSYM’nin istediği müfredat birebir olarak işlenmiş, konu ve kazanımların dışında ders kitaplarındaki bütün konular taranmış ve önemli görülen bölümler soru haline dönüştürülmüştür.
 
Soru Bankasını Hazırlayanlar Kimler?
Bu soru bankasını hazırlayanlar, ihl, ortaokul, iho’da görev yapan ilahiyat mezunu, doktora, yüksek lisans yapmış, Meb’e kitap yazan öğretmenlerden oluşmaktadır.
 
Unutmayınız ki! İhl öğrencilerini okutan, bu derslere girip öğrencilere müfredatı anlatan, alanda çalışan öğretmenlerdir. Bu konudaki mesleki yeterliliklerinden hiçbir şüpheniz olmasın. Ayrıca dindersi.com ekibi olarak bizler 2003 yılından beri, eğitim camiasına yönelik binlerce görsel işitsel ve yazılı çalışmalar hazırladık ve hazırlamaya da devam ediyoruz.
 
Soruların Hazırlanmasında Nelere Dikkat Edildi?
Bizler hem DHBT-1’i hem de DHBT-2’yi hazırlarken, öncelikle ÖSYM’nin sınav sistemlerini ve bu sınavlarda sorduğu soruların nasıl olduğu konusunda yaklaşık bir ay araştırma yaptık. Hazırladığımız soru sitilleri ile ÖSYM’nin örnek soruları örtüştüğü için ekip olarak soruları hazırlamaya başladık.
 
Bu soru bankasındaki soruları çözerek, hem bilgi içeriğine hakim olacaksınız, hem de paragraf, yorum, sonuç çıkarma ve bilgiyi kullanmaya yönelik soru tarzlarını da çözme pratiğini öğrenmiş olacaksınız.
 
Sorular Kaç Şıklı Olacak?
ÖSYM’nin örnek soruları incelendiğinde görülecektir ki sorular beş şıklı olacaktır. Zaten ÖSYM’nin yaptığı sınavların hiçbirinde dört şık kullanılmamıştır. Önsözün sonundaki, ÖSYM örnek sorularını inceleyiniz.
 
Soru Tipleri Nasıl Olacak?
ÖSYM tüm sınavlarında, hem bilgiyi ölçme, hem bilgiyi kullanma, hem de yorum sorularına yer vermektedir. Yayınladığı örnek sorularda da bu tarzın devam edeceğini görebilirsiniz.
 
ÖSYM’nin, adayların okuma hızlarını, okuduklarını anlayabilme, zamanı kullanabilme, paragraftan sonuç çıkarabilme, yorumlama, neden-sonuç ilişkisi, bilgi ve bilgiyi kullanabilmeye yönelik soru stillerini kullanmaktan vazgeçmeyeceği kanaatindeyiz.
 
Şu konudaki düşüncelere katılmadığımızı belirtmek isteriz. Biliyorsan yorum sorularını zaten yapabilirsin. Bize göre bilmek doğru yorum yapabilme gücünü artırsa da, tam anlamıyla bilen yorum sorularını da yapar diyemeyiz.
 
Yorum soruları kesinlikle sizin düşünce yapınızla ve birikiminizle ilgilidir. Yorum sorularında, paragrafta verilen metin ile, seçenekler arasındaki bağlantıların sağlıklı ilişkilendirilmesi gerekmektedir. Bu sebeple biz diyoruz ki, bu sınavda bilmek sınavı kazanmak için yeterli olmayacaktır. Mutlaka, bilginin yanında, paragraf ile seçenekler arasındaki bağlantının kurulabilmesi gerekmektedir. Bu bağlantıyı kuranların başarılı olacağı kanaatindeyiz.
 
Sınava Nasıl Hazırlanmalıyım?
Elinizdeki soru bankası, İHL Müfredatına yönelik 7 ders kitabı ve çeşitli kaynaklardan yararlanılarak hazırlanmıştır. Bu kaynakların toplamı yaklaşık olarak 1400 sayfadır. 1400 Sayfalık bir kaynak taranmış, kazanımlar ve konulara yönelik hemen hemen sorulabilecek her konu soru haline getirilmiştir.
 
Sizlere düşen, öncelikle bu kaynakları okumaktır. Örneğin tefsir kitabı, yaklaşık 200 sayfadır. Öncelikle 200 sayfalık tefsir kitabını baştan sona anlayarak okumanız, sonra da soru bankasındaki tefsir dersi ile ilgili testleri çözmeniz gerekmektedir. Daha sonra, cevap anahtarlarıyla karşılaştırıp, yanlış olan cevapları tespit edin. Yanlış cevapların hangi konularla ilgili olduğunu bulunuz ve o konuları, tefsir kitabınızdan tekrar tekrar okuyunuz. Böylece o bölüm ile ilgili çalışmalarınızı tamamlamış olacaksınız.
 
DHBT Sınavında Adaylara Nasıl Sorular Sorulacak?
18 – 19 Ekimde yapılacak DHBT sınavı ilk defa ÖSYM tarafından yapılacağı için bu konuda kafa karışıklıklarının olduğu bir gerçektir. Bu karışıklığı gidermek için aşağıdaki karşılaştırmayı yaptık.
 
Yeterlilik Sınavı İle DHBT Sınavının Karşılaştırılması
1. ÖSYM’nin tüm sınavları beş seçeneklidir. DİB’in yaptığı yeterlik sınavları dört seçenekliydi.
 
2. Bugüne kadar DİB’in yaptığı sınavlarda, en detaylı bilgilere yönelik sorular soruldu. ÖSYM’nin ise detaylı bilgi sorularını yüzde 30-40 oranında soracağını düşünmekteyiz.
 
3. DİB yaptığı sınavlarda, bilgiyi kullanmaya yönelik sorulara genelde yer verilmemiştir. ÖSYM’nin en çok önem verdiği soru tiplerinden biri de, bilgiyi kullanmaya yönelik sorulardır.
 
4. DİB’in yaptığı yeterlilik sınavlarında, sorular genelde bilgiye dayalı olduğu için adaylar süre problemi yaşamamışlardır. ÖSYM ise, sadece soruların çözülmesini değil, okuma hızlarını ve zamanın kullanılmasını da sınavlarında ölçme değerlendirme aracı olarak kullanmaktadır. Bunun için, uzun paragraf soruları ve yorum sorularıyla adayların hızlı ve analitik düşünerek sonuca en kısa zamanda ulaşmalarını beklemektedir.
 
5. DİB’in hazırladığı sorular genelde açık ve nettir. Bilen yapar bilmeyen ise yapamaz. Lakin ÖSYM’nin tarzı, bilginin yanında, yorum sorularıyla adayların beyin fırtınası yapmasına imkan sağlamaktadır. Eğer bu tarz soruları sınavlardan önce çözmemiş iseniz, ilk defa sınavda bu tarz sorularla karşılaşmış iseniz, zaman problemi yaşayacaksınız demektir. Bunun için, elinizdeki soru bankasındaki soru tarzlarına yönelik sorular çözmeniz gerekmektedir.
 
6. İpucu: DİB’in soru kökleri genelde, "….aşağıdakilerden hangisidir?” tarzında olduğu için bu tarz soruların nasıl çözüleceği bellidir. Lakin ÖSYM’nin soru tarzlarında paragraf soruları, sonuç çıkarmaya dayalı olacağından, bu tarz soruların öncelikle soru köklerinin okunup, daha sonra paragrafların okunması, sizlere zaman kazandıracaktır. Bunu alışkanlık haline getirmeniz sizin yararınıza olacaktır. Bu uygulamaya birinci bölüm Tefsir testlerinden itibaren kendinizi alıştırmalısınız.
 
7. Son olarak, DİB’in yaptığı sınavlarda 4 yanlış bir doğruyu götürmüyordu. Lakin ÖSYM’nin yaptığı bütün sınavlarda 4 yanlış 1 doğruyu götürüyor. Her ne kadar ÖSYM bu konuda net bir açıklamada bulunmasa da, muhtemelen gireceğiniz DHBT sınavında 4 yanlışınız 1 doğruyu götürecektir.
 
Yeterlilik mi Yoksa DHBT mi Daha Avantajlı?
Şunu da unutmamalısınız? DİB Yeterlilik sınavlarında 80 soru soruluyordu. 80 Sorudan 25 adet soruyu yanlış bile yapsanız yine de 70 puanın üstünde bir puan alarak barajı geçebiliyordunuz. Lakin DHBT 1’de ve DHBT 2’de 20 şer soru sorulacak. Bu durumda, boş bırakacağınız veya yanlış yapacağınız soru adedi 5-6 soruyu geçmemesi gerekiyor. Aksi halde, barajı geçememe durumuyla karşı karşıya kalabilirsiniz.
 
Sınav Sorularının Katsayıları Kaçtır?
KPSS Sınavının Katsayısı
Genel yetenek sorularının katsayısı: 0.15
Genel kültür sorularının katsayısı: 0.15
 
DHBT 1-2 Sınavlarının Katsayıları
DHBT-1 Sorularının katsayısı: 0.30
DHBT-2 Sorularının katsayısı: 0.40
 
Sınav Puanı Nasıl Hesaplanacak?
Yukarıdaki sınavlara giren adayların çözdükleri sınav sorularının katsayıları yukarıda verilmiştir. Bütün bu sınavlarda doğru yapılan soru sayısı ile, onun katsayısı çarpılıp o sınavdan aldığı puan belirlenecek. Bunun sonucunda da her adayın tek bir puanı olacak. Bu puana göre atama yapılıp yapılmayacağı belirlenecek.
 
Sınava Kaç Kişi Girecek ve Kimler Sınavı Kazanacak?
Bu sınava yaklaşık olarak 250 bin kişinin girmesi beklenmektedir. 250 bin kişiden en yüksek puanı alan kişilerin DİB tarafından kadroya alınacağı unutulmamalıdır. Bu açıdan, sizlerin hedefi 70 puan almak değil, en yüksek puanı almak olmalıdır.
 
Son Söz..
Değerli adaylar;
DHBT 1 ve 2’ye çalışırken ve kaynak kitap seçiminizi yaparken yukarıdaki bilgiler rehberiniz olsun. Satın alacağınız SORU BANKASI kitaplarında arayacağınız en önemli özellik aşağıda örnekleri verilen soru tarzlarına uygun olup olmadığıdır.
Şunu unutmayınız! Önemli olan, soru bankalarını kimin hazırladığı değil, soru tarzlarının ÖSYM’nin yayınladığı örnek sorulara uygun olup olmadığıdır. Eğer bu yazıyı sonuna kadar okumuş iseniz artık sınavla ilgili size yetecek kadar bilgiye sahipsiniz demektir.
Seçimlerinizin başarılı olup olmayacağınızı etkileyeceğini unutmayınız.
Dindersi.com ekibi olarak sizlere gireceğiniz sınavlarda başarılar diliyoruz.
Unutmayınız ki,
"Başarı merdivenlerini elleriniz cebinizde çıkamazsınız”
"İnsan için kendi çalıştığından başkası yoktur” (Necm 39)
Yukarı Çık