Sonteklif.com
Bu ürün tükenmiştir!

Sonteklif'te daha fazlası da var:

3 Aylık İPTV Server

 
Fiyat : 60,00 TL

Bu ürün tükenmiştir
  • Ürün Özellikleri
3 Aylık İPTV Server özellikleri
  • Durum:
  • Yeni
  • Adet:
  • Tükendi
  • Paket:
  • Yok
  • Satıcı:
  • kaplanwebtv

3 Aylık İPTV Server açıklamaları

WhatsApp:  +43 688 9899190

IP TV nedir, nasıl çalışır?

Son dönemlerde sıkça adını duymaya başladığımız IP TV terimi hakkında sizlere bildiğimiz kadarı ile yardımcı olmaya çalışacağız. IP TV Nedir? IP TV nasıl çalışır? IP TV ne işe yarar? Tüm bu soruların cevabını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Öncelikle bazı teknik terimlerden bahsetme fayda olduğunu düşünüyorum ki sistemin çalışma mantığı biraz daha net anlaşılabilsin.

Upload: İngilizce yükleme anlamına gelmektedir. Bilgisayarımızda , telefonumuzda vs bulunan bir veriyi internet ortamına aktarma anlamında kullanılmaktadır.

Download: İngilizce indirme anlamına gelmektedir.  İnternet ortamında bulunan bir verinin bilgisayar, telefon vs . indirilmesi anlamında kullanılmaktadır.

Streaming:  Herhangi bir ses,video yada görsel dosyanın bilgisayara indirilmeden online olarak izlenilmesi sistemidir.

Bu terimlerin anlamını öğrendiğimize göre şimdi IP TV sisteminin nasıl çalıştığını anlatabiliriz.

Bu sistem üzerinde streaming yapılan video yada görsellerin belirli bi IP adresi ile uygun olan cihazlardan izlenmesi sağlanır. Modeme bağlanan cihazlar sayesinde ek Çanak anten yada daha farklı bir sisteme gerek olmadan modemden gelen yayınlar SETTOP BOX denilen cihaza aktarılır. SETTOP BOX tv ye uygun olan bağlantı şekli ile bağlanır ve yayın akışı sağlanır.

Kısaca IP TV sistemi internet üzerinden tv yayınlarını izleyebilmemizi sağlayan sistem olarak özetlenebilir. Şimdi yazımızın devamında bu teknoloji ne gibi avantajlar sağlar kullanım alanları nerelerdir,hangi cihazlarda çalışır bunlardan bahsedeceğiz.

IPTV ‘nin avantajları nelerdir?

Yayınlar internet üzerinden geldiği için evinizde bulunan modem aracılığı ile yayınları alabiliyorsunuz. Yani balkonunuza yada çatınıza çanak anten kurmanız gerekmiyor. Böylece balkon yada çatınızda anten yerinden tasarruf sağlayabilir yayınları izlerken hava şartlarından etkilenmezsiniz.

Ülkemizdeki IP TV’nin durumu nasıl?

Yayınlar internet üzerinden geldiği için izlenilen yayınlar internet kotanızı etkileyebilmektedir. Ülkemizdeki bazı firmaların sunduğu hizmetlerde kota etkilenmesi olmasa da kullanılan hız ve kota seçeneklerinden dolayı bu durum bazı kullanıcılar açısından sorun yaratabilmektedir.

AKK (Adil Kullanım Kotası) ve hız durumundan dolayı ek olarak alınan cihazlarla alınan yayınlar kullanıcıya sıkıntı yaratabilmektedir. Bu nedenle IPTV hizmetini bir telekom operatörü üzerinden alınırsa AKK (Adil Kullanım Kotası)  veya internette hız düşümü sorunu yaşamazsınız, çünkü IPTV yayınları için bu operatörler aynı hat üzerinden sanal olarak ayırdıkları ikinci kanal üzerinden yayınları verirler. Böylece IPTV izlerken aynı anda hız düşümü yaşamadan internette gezinebilirsiniz.

Türkiye’deki IP TV Satışları nasıldır?

İncelendiği zaman ilk resmi olarak satışa Tivibu tarafından başlanmıştır. Daha sonra çeşitli şekillerde alternatif cihazlar kullanılarak yayınlar alınmıştır. Tivibu’dan bir kaç sene sonra Turkcell TV+ ve D SMART‘ta yayına başlamış olup sınırlı bir kanal sayısı ile hizmet vermekteydi.

IP TV’nin çalışması için gerekli olan SETTOP BOX nedir?

Farklı üreticilerden farklı görünümde cihazlar mevcut olsa da bir çoğunun görünümü ve çalışma mantığı aynı şekildedir.

Modem üzerinden yapılan bağlantı cihaz tarafından TV de izlenilebilecek şekilde dönüştürülür. TV ye HDMI yada Scart kablo ile bağlantı sağlanabilir. Farklı modellerde farklı tv bağlantısı ve ses bağlantısı sağlanabiliyor.

IP TV ‘nin çalışma mantığı nedir?

 Yayıncılar tarafından gerçekleştirilen yayınlar çeşitli işlemlerden geçirilerek dijitale dönüştürülür. Video Routerlar aracılığı ile streaming haline geçişleri sağlanır. Stream edilen videolar çeşitli serverlar üzerinden kullanıcıya gönderimi sağlanır.

Kullanıcılar uygun olan cihazları aracılığı ile yayınları TV üzerinden izleyebilirler.

İPTV İÇİN HANGİ ÇİHAZLAR TERCİH EDİLMELİ? 

Öncelikle androit cihazlar tercih edilmelidir.(Androit tv box alırken en az 2 GB rem 8 GB rom ve üstü cihazlar  olmasına dikkat ediniz) smart özelliği olan tv ler.

özellikle samsung Smart ve LG smart tvler bu konuda diğerlerine göre daha iyiler.Son zamanlara androit tv lerde piyasada kendini göstermeye başladı.Sonny androit tvler dışında diğerlerini önermiyorum.(Bu şahsi fikrimdir)

  Umarım vermiş olduğumuz bilgiler faydalı olmuştur. Aklınıza takılan soruları bize  iletişim bölümünden ulaşabilirsiniz,Sağlıklı günler diliyorum

Yukarı Çık